חשמלאות רכב ומיזוג אוויר ברכב

כשעוסקים בנושאי החשמל ברכב, הבעיות שנדרשות לפתרון לא מעטות: מיזוג אוויר שאינו פועל כשורה, חלונות חשמליים תקועים, רדיו/רדיו דיסק לא עובדים, וכד'. במאמר שלפניכם נסקור סוגיות נבחרות מהחשמל ברכב וננסה להבין כיצד המוסכניק שלכם צריך לפתור עבורכם בעיות הקשורות אליהן.

מיזוג אוויר

עבור מזגן ברכב שאינו תקין עלולות להיות כמה סיבות. סדר הפעולה כולל בראש ובראשונה בדיקות תקינות לכפתורי המזגן. לכן, אל תמהרו לגשת למוסך. קודם כל תוודאו שהקשתם על הכפתור שמזרים אוויר קר מבחוץ כלפי פנים ולא להיפך. שנית, ברכבים חדשים ישנן כל מיני פונקציות ביניים כמו אוורור, קירור, על חום, וכד', ללא צורך לסובב חוגת טמפרטורות כחולה-אדומה. במידה ויש לכם כזו חוגה, ודאו שהיא על המצב הרצוי: חום או קור. אם בדקתם והמזגן אינו תקין יש לסור למוסך, שם יפתחו את תריסי המזגן ויבדקו אם הפילטר נקי. במקביל, תיעשה בדיקת דליפה באמצעות מד דליפות ייעודי עבור מיזוג רכב. יש לציין כי ברכבים חדשים, חשמלאי רכב מוסמך לתקן גם מנגנוני בקרת אקלים.

חלונות חשמליים

החלונות ייבדקו ובאמצעות דיאגנוסטיקה ממוחשבת יתחקה חשמלאי רכב מוסמך אחר הבעיה. ייתכן כי היא נובעת מכך שהחלון נתקע באופן מכני, והתעקם על המסילה, או שהבעיה נובעת מקלקול המעגל החשמלי שפותח וסוגר את ממסר ההפעלה. הבעיה תתוקן באמצעות הממצאים שהעלתה הדיאגנוסטיקה הממוחשבת.

בעיות במערכת השמע והמולטימדיה

בתחום חשמלאות רכב עוסקים גם בתיקון מערכות השמע שלכם במכונית. מתחקים האם הבעיה נובעת מהרמקולים של האוטו או מהמערכת עצמה (מההגברה), ומתקנים, לעתים באמצעות החלפת החלקים התקולים אך לרוב – במצב כזה יש להחליף את המערכת כולה, במיוחד אם הבעיה היא בהגברה ולא ברמקולים. בעיה שהתגלתה ברמקולים עצמם, כשהמגבר נמצא תקין, מסתיימת בכך שרק הם שמוחלפים.

בעיות תוכנה

אמנם לא תמיד בעיות תוכנה קשורות לחשמל, אולם חלק ממנגנוני התוכנה באוטו קשורים במישרין לנושא זה. בקרת האקלים מפעילה את מיזוג האוויר, בקרת השיוט קובעת שהאוטו נוסע במהירות קבועה, וכד'. אם מי מהמנגנונים הללו התקלקל, במוסך יתחקו אחר בעיה זו באמצעות דיאגנוסטיקה ממוחשבת ויתכנתו מחדש את ההגדרות על מנת לאפסן ולהתאימן לרכב שלכם.